Dokładnie o godz. 1900 w piątek dnia 16.11.2018 r. klasa VIII b rozpoczęła w naszej szkole „Nocne Spotkanie Literackie” poświęcone postaci Henryka Sienkiewicza i jego powieści „Quo vadis”. Projekt - służący pogłębieniu tematyki obowiązkowej lektury oraz poznaniu różnych korelacji, jakie zachodzą między tym dziełem literackim a sztuką – stanowił podsumowanie pracy uczniów nad lekturą. Spotkanie trwało
do soboty i zakończyło się o godz. 1200 dnia 17.11.2018r.
Zorganizowane w formie mini sympozjum Spotkanie miało wyznaczone zadanie nadrzędne - wyrażenie wdzięczności Henrykowi Sienkiewiczowi za jego walkę na niwie literatury w obronie godności człowieka oraz za jego twórczą pracę „ku pokrzepieniu serc” Polaków żyjących pod zaborami.
Zasadniczym celem projektu była realizacja zadań wynikających z nowej podstawy programowej
z uwzględnieniem nabywania przez uczniów kluczowych kompetencji sprzyjających umiejętności i potrzebie samokształcenia.
W programie „Nocnego Spotkania Literackiego” znalazły się takie zagadnienia - przygotowane przez uczniów i nauczyciela języka polskiego, panią Elżbietę Żołyńską - jak m.in.:
- Przedstawienie głównych bohaterów powieści - indywidulanych i zbiorowych
- Dostosowanie ubioru do realiów epoki – Rzym czasów cesarza Nerona
- Prezentacja dwóch światów: zmierzchu cesarstwa rzymskiego oraz rodzącego się chrześcijaństwa
- Czytanie ważnych fragmentów powieści, istotnych dla zrozumienia wymowy utworu
- Pokaz prezentacji: „Prześladowanie pierwszych chrześcijan w malarstwie” połączony z rozmową
o korelacjach zachodzących w literaturze i sztuce - Dyskusja wokół zagadnienia prześladowania chrześcijan w czasach współczesnych
- Organizacja uczty na wzór rzymski i agape na wzór chrześcijański
- Projekcja filmu fabularnego pt. „Quo vadis” w reżyserii Mervyna LeRoy¢a z 1951 roku
- Projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego kulisy produkcji amerykańskiej wersji filmowej połączona z dyskusją nad dziełem filmowym
- Przedstawienie znaczenia powieści „Quo vadis” dla literatury polskiej i światowej oraz roli, jaką odegrała ona w historii Polski u progu jej niepodległości
- Omówienie zaangażowania pisarza - Henryka Sienkiewicza w służbie Polsce.
- Kino Nocnych Marków – niespodzianka filmowa dla wytrwałych / w tym dwa filmy dokumentalne
w wersji angielskiej o rzymskich katakumbach/
Specjalne podziękowanie składamy pani Dyrektor Katarzynie Osieleniec-Moszczyńskiej za okazaną dla realizowanego projektu życzliwość a Pracownikom Obsługi za nieocenioną pomoc techniczną.
Za zaangażowanie w organizację Spotkania słowa serdecznej wdzięczności kierujemy do wszystkich Rodziców uczniów z kl. VIII b a w szczególności do: pani Agnieszki Ciupak, pani Marty Wójcik, pana Zbigniewa Miąsika, a za współpracę i opiekę nad uczniami do pani Joanny Zielińskiej-Kostrzewskiej /nauczyciela języka niemieckiego ze szkoły średniej/.
Spotkanie miało twórczy charakter i mimo nietypowych warunków, gdyż wszyscy uczestnicy spali w śpiworach na podłodze, przyniosło wiele satysfakcji zarówno uczniom jak i nauczycielom.
Jak Uczniowie wspominają „Nocne Spotkanie Literackie”?
Oliwka:
„Warto robić takie spotkania, ponieważ można lepiej się poznać, zgłębić wiedzę o lekturze. Spotkanie było bardzo owocne. Chciałabym, aby było więcej takich spotkań. Bardzo fajne – moim zdaniem - było spanie w śpiworach w warunkach spartańskich.”
Olga:
„Moim zdaniem pomysł (...) był świetny. Chętnie powtórzyłabym takie spotkanie. (...) pomimo że spaliśmy na podłodze, było wygodnie. Jestem pewna, że spotkanie wszystkim się podobało. ”
Zuzia:
„Moim zdaniem spotkanie było bardzo owocne: odgrywanie swoich ról przełamywało nieśmiałość niektórych osób a spędzenie dłuższego czasu w swoim towarzystwie bardzo nas zżyło. Dzięki filmowi lepiej poznaliśmy lekturę. Myślę, że warto powtórzyć takie spotkanie w przyszłości.”
Kacper 1.:
„Moim zdaniem spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane oraz pomogło nam pogłębić wiedzę o lekturze. Takich spotkań mogłoby być więcej, gdyż bardzo pomagają w zrozumieniu lektur.”
Ola 1.:
„Spotkanie bardzo mi się podobało. Powinniśmy jeszcze raz powtórzyć podobne spotkanie.”
Amelka:
„Spotkanie bardzo mi się podobało, było ciekawe, dobrze się na nim bawiłam i nawet udało mi się nie zasnąć.(...) Było to nowe doświadczenie i chętnie spędziłabym noc w szkole jeszcze raz”.
Kacper 2.:
„Ta noc była najlepszym, co mnie spotkało w tej szkole. Mam nadzieję, że takie spotkania będą częściej organizowane. Cieszę się, że nam zaufano.”
Bartek:
„Uważam, że była to najlepsza lekcja (...). Czekam na więcej takich >imprez<.”
Michał:
„Moim zdaniem takie spotkanie raz na jakiś czas w szkole na noc jest ciekawe. Chciałbym, żeby ono bardzo zżyło nas wszystkich razem i mam nadzieję, że kiedyś to powtórzymy.”
Ola 2.:
„Mi osobiście bardzo podobało się Nocne Spotkanie Literackie, na którym działo się dużo rzeczy. Z niecierpliwością czekam na kolejne takie spotkanie, bo na pewno będzie tak samo fantastyczne jak to.”
Maja:
„Uważam, że to spotkanie umożliwiło nam lepszą pracę z lekturą i mogliśmy w swoim gronie porównać film z książką. To ciekawe doświadczenie – nigdy nie pomyślałabym, że spędzę noc w szkole. Mogliśmy się zintegrować i wspólnie miło spędzić czas, przyswajając wiedzę.”
Magda:
„Moim zdaniem dobrze byłoby taką Noc powtórzyć. Dużo dowiedzieliśmy się m.in. o prześladowaniu chrześcijan oraz przybliżyliśmy sobie treść lektury. Jestem przekonana, że wszystkim bardzo się podobało.(...). Była to bardzo dobra okazja, by poznać się lepiej nawzajem.”
Hania:
„Spotkanie odbyło się w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze. (...) wszyscy świetnie się bawiliśmy oraz przybliżyliśmy się do tematyki starożytnego Rzymu. Z pewnością wszyscy bardzo miło zapamiętamy pracę z lekturą „Quo vadis” jak i pracę w gronie naszej klasy.”
Natalia:
„Całe wydarzenie naprawdę bardzo mi się spodobało i mam nadzieję na więcej takich Nocy w przyszłości.”
Julka:
„Bardzo dziękujemy za takie wydarzenie, które dostarczyło nam wiele pożytku i pozytywnych emocji.”
Martyna:
„W mojej opinii warto robić takie spotkania, ponieważ można bardziej się poznać i poszerzyć wiedzę o lekturze.”
Mateusz:
„Według mnie spotkanie było dobrym pomysłem i mam nadzieję, że będzie jeszcze takie jedno. Dziękuję.”