2018/2019

⇐POWRÓT

„Nocne Spotkanie Literackie” poświęcone postaci Henryka Sienkiewicza i jego powieści „Quo vadis” – projekt edukacyjny kl. VIII b / 16 - 17.11.2018

Dokładnie o godz. 1900 w piątek dnia 16.11.2018 r. klasa VIII b rozpoczęła w naszej szkole „Nocne Spotkanie Literackie” poświęcone postaci Henryka Sienkiewicza i jego powieści „Quo vadis”. Projekt - służący pogłębieniu tematyki obowiązkowej lektury oraz poznaniu różnych korelacji, jakie zachodzą między tym dziełem literackim a sztuką – stanowił podsumowanie pracy uczniów nad lekturą. Spotkanie trwało
do soboty i zakończyło się o godz. 1200 dnia 17.11.2018r.

Zorganizowane w formie mini sympozjum Spotkanie miało wyznaczone zadanie nadrzędne - wyrażenie wdzięczności Henrykowi Sienkiewiczowi za jego walkę na niwie literatury w obronie  godności człowieka oraz za jego twórczą pracę „ku pokrzepieniu serc” Polaków żyjących pod zaborami.

Zasadniczym celem projektu była realizacja zadań wynikających z nowej podstawy programowej
z uwzględnieniem nabywania przez uczniów kluczowych kompetencji sprzyjających umiejętności i potrzebie samokształcenia.

W programie „Nocnego Spotkania Literackiego” znalazły się takie zagadnienia - przygotowane przez uczniów i nauczyciela języka polskiego, panią Elżbietę Żołyńską - jak m.in.:

 

  • Przedstawienie głównych bohaterów powieści - indywidulanych i zbiorowych
  • Dostosowanie ubioru do realiów epoki – Rzym czasów cesarza Nerona
  • Prezentacja dwóch światów: zmierzchu cesarstwa rzymskiego oraz rodzącego się chrześcijaństwa
  • Czytanie ważnych fragmentów powieści, istotnych dla zrozumienia wymowy utworu
  • Pokaz prezentacji: „Prześladowanie pierwszych chrześcijan w malarstwie” połączony  z rozmową
    o korelacjach zachodzących w literaturze i sztuce
  • Dyskusja wokół zagadnienia prześladowania chrześcijan w czasach współczesnych
  • Organizacja uczty na wzór rzymski i agape na wzór chrześcijański
  • Projekcja filmu fabularnego pt. „Quo vadis” w reżyserii Mervyna LeRoy¢a z 1951 roku
  • Projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego kulisy produkcji amerykańskiej wersji filmowej połączona z dyskusją nad dziełem filmowym
  • Przedstawienie znaczenia powieści „Quo vadis” dla literatury polskiej i światowej oraz roli, jaką odegrała ona w historii Polski u progu jej niepodległości
  • Omówienie zaangażowania pisarza - Henryka Sienkiewicza w służbie Polsce.
  • Kino Nocnych Marków – niespodzianka filmowa dla wytrwałych / w tym dwa filmy dokumentalne
    w wersji angielskiej o rzymskich katakumbach/

 

Specjalne podziękowanie składamy pani Dyrektor Katarzynie Osieleniec-Moszczyńskiej za okazaną dla realizowanego projektu życzliwość a Pracownikom Obsługi za nieocenioną pomoc techniczną.

Za zaangażowanie w organizację Spotkania słowa serdecznej wdzięczności kierujemy do wszystkich Rodziców uczniów z kl. VIII b a w szczególności do: pani Agnieszki Ciupak, pani Marty Wójcik, pana Zbigniewa Miąsika, a za współpracę i opiekę nad uczniami do pani Joanny Zielińskiej-Kostrzewskiej /nauczyciela języka niemieckiego ze szkoły średniej/.

Spotkanie miało twórczy charakter i mimo nietypowych warunków, gdyż wszyscy uczestnicy spali w śpiworach na podłodze, przyniosło wiele satysfakcji zarówno uczniom jak i nauczycielom.

 

Jak Uczniowie wspominają „Nocne Spotkanie Literackie”?

 

Oliwka:

„Warto robić takie spotkania, ponieważ można lepiej się poznać, zgłębić wiedzę o lekturze. Spotkanie było bardzo owocne. Chciałabym, aby było więcej takich spotkań. Bardzo fajne – moim zdaniem - było spanie w śpiworach w warunkach spartańskich.”

 Olga:

„Moim zdaniem pomysł (...) był świetny. Chętnie powtórzyłabym takie spotkanie. (...) pomimo że spaliśmy na podłodze, było wygodnie. Jestem pewna, że spotkanie wszystkim się podobało. ”

Zuzia:

„Moim zdaniem spotkanie było bardzo owocne: odgrywanie swoich ról przełamywało nieśmiałość niektórych osób a spędzenie dłuższego czasu w swoim towarzystwie bardzo nas zżyło. Dzięki filmowi lepiej poznaliśmy lekturę. Myślę, że warto powtórzyć takie spotkanie w przyszłości.”

Kacper 1.:

„Moim zdaniem spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane oraz pomogło nam pogłębić wiedzę o lekturze. Takich spotkań mogłoby być więcej, gdyż bardzo pomagają w zrozumieniu lektur.”

Ola 1.:

„Spotkanie bardzo mi się podobało. Powinniśmy jeszcze raz powtórzyć podobne spotkanie.”

Amelka:

„Spotkanie bardzo mi się podobało, było ciekawe, dobrze się na nim bawiłam i nawet udało mi się nie zasnąć.(...) Było to nowe doświadczenie i chętnie spędziłabym noc w szkole jeszcze raz”.

Kacper 2.:

„Ta noc była najlepszym, co mnie spotkało w tej szkole. Mam nadzieję, że takie spotkania będą częściej organizowane. Cieszę się, że nam zaufano.”

Bartek:

„Uważam, że była to najlepsza lekcja (...). Czekam na więcej takich >imprez<.”

Michał:

„Moim zdaniem takie spotkanie raz na jakiś czas w szkole na noc jest ciekawe. Chciałbym, żeby ono bardzo zżyło nas wszystkich razem i mam nadzieję, że kiedyś to powtórzymy.”

Ola 2.:

„Mi osobiście bardzo podobało się Nocne Spotkanie Literackie, na którym działo się dużo rzeczy. Z niecierpliwością czekam na kolejne takie spotkanie, bo na pewno będzie tak samo fantastyczne jak to.”

Maja:

„Uważam, że to spotkanie umożliwiło nam lepszą pracę z lekturą i mogliśmy w swoim gronie porównać film z książką. To ciekawe doświadczenie – nigdy nie pomyślałabym, że spędzę noc w szkole. Mogliśmy się zintegrować i wspólnie miło spędzić czas, przyswajając wiedzę.”

 Magda:

„Moim zdaniem dobrze byłoby taką Noc powtórzyć. Dużo dowiedzieliśmy się m.in. o prześladowaniu chrześcijan oraz przybliżyliśmy sobie treść lektury. Jestem przekonana, że wszystkim bardzo się podobało.(...). Była to bardzo dobra okazja, by poznać się lepiej nawzajem.”

Hania:

„Spotkanie odbyło się w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze. (...) wszyscy świetnie się bawiliśmy oraz przybliżyliśmy się do tematyki starożytnego Rzymu. Z pewnością wszyscy bardzo miło zapamiętamy pracę z lekturą „Quo vadis” jak i pracę w gronie naszej klasy.”

Natalia:

„Całe wydarzenie naprawdę bardzo mi się spodobało i mam nadzieję na więcej takich Nocy w przyszłości.”

Julka:

„Bardzo dziękujemy za takie wydarzenie, które dostarczyło nam wiele pożytku i pozytywnych emocji.”

Martyna:

„W mojej opinii warto robić takie spotkania, ponieważ można bardziej się poznać i poszerzyć wiedzę o lekturze.”

Mateusz:

„Według mnie spotkanie było dobrym pomysłem i mam nadzieję, że będzie jeszcze takie jedno. Dziękuję.”

Międzyszkolny Konkursy Plastyczny na plakat „Przez Sybir do Niepodległej”/ 16.11.2018

W dniu 16 listopada 2018 r. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na plakat „Przez Sybir do Niepodległej” odbywającego się pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty a zorganizowanego  przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu przy współpracy ze Związkiem Sybiraków Oddział Wrocław i Szkołą Podstawową nr 61 im. Janusza Korczaka we Wrocławiu. Konkurs realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Wrocław jako zadanie upamiętniające obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wernisażu oraz w uroczystości wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań wzięli udział uczniowie z  naszej szkoły wyróżnieni w konkursie. Uczennica kl. VI b - Maja Lewandowska otrzymała wyróżnienie a praca Krzysztofa Wójcika - ucznia kl. V b została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. W uroczystości uczestniczyła również pani dyrektor Katarzyna Osieleniec-Moszczyńska, która wraz z uczniami obejrzała wystawę pokonkursową i pogratulowała im wyróżnienia. Wystawa prac pokonkursowych – w tym uczniów z naszej szkoły – będzie czynna w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu do dnia 30 listopada b.r. Serdecznie zapraszamy do jej oglądnięcia jak również do odwiedzania strony  Stowarzyszenia – „kopalni wiedzy” o losach Sybiraków! http://www.pamiecsybiru.wroclaw.pl/index.php?spid=39#start  W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 12 uczniów z klas V-VIII, którzy przygotowywali swoje prace pod opiekę nauczycieli: p. Ilony Kadys, p. Agnieszki Owsianik-Garncarek, p. Edyty Szymanowskiej i p. Elżbiety Żołyńskiej. Wszystkim Uczniom i Nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. W fotogalerii prezentujemy wszystkie prace wykonane na konkurs przez naszych uczniów oraz migawki z wernisażu.

Narodowe Święto Niepodległości / 11.11.2018
Śpiewamy dla Niepodległej / 10.11.2018 r.

W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 10 listopada 2018 roku na Placu Wolności, odbyło się wielkie zgromadzenie dolnośląskich chórów, zespołów i wszystkich kochających śpiew. Wykonano razem jedną pieśń legionową podejmując tym samym próbę ustanowienia rekordu świata w liczbie śpiewających jeden utwór. Uczniowie naszej Szkoły - pod opieką p. M. Młodożeniak i p. L. Zapaśnik - wzięli także udział w tej wyjątkowej uroczystości.

Uroczysty Apel z okazji 11 listopada / 9.11.2018
Dolnośląski Konkurs Plastyczny z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości pn. „Sto lat dla Polski” / 8.11.2018

Gratulacje dla Jagody Lewandowskiej z klasy IIIa - laureatki Dolnośląskiego Konkursu
W dniu 8 listopada 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury Śródmieście we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie Dolnośląskiego Konkursu Plastycznego z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości pn. „Sto lat dla Polski”. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac wszystkich laureatów i wyróżnionych w konkursie.

Inicjatorem i pomysłodawcą Konkursu Plastycznego z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości był pan Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty. Współorganizatorami konkursu były Młodzieżowe Domy Kultury w Jeleniej Górze, Lubinie, Świdnicy oraz Fabryczna i Śródmieście we Wrocławiu.

KONKURSU NA WYPIEK NAJLEPSZEGO CIASTA PATRIOTYCZNEGO / 8. 11. 2018 r

KONKURSU zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. A. Jarmundowicz i p. A. Chajec - gratulujemy pomysłu!!!

"Śniadanie daje moc" / 7.11.2018

Uczniowie klasy 1A w ramach Kampanii "Śniadanie daje moc" przygotowali smaczne i kolorowe kanapki. Uczniowie pracowali pod opieką swojej wychowawczyni Pani Beaty Jaroszkiewicz.

Jubileusz 80 lat Prawd Polaków spod Znaku Rodła / 28.10.2018

W dniu 28 października 2018 r. w Sali Wielkiej Ratusza uczniowie z naszej Szkoły - pod opieką p. L. Zapaśnik - zaprezentowali program artystyczny. Program uświetnił Jubileusz 80 lat Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

III Szkolny Konkurs Recytatorski kl. IV-VIII „Polska - moja Ojczyzna” / 19.10.2018

Dnia 19 października 2018 r. w naszej szkole odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski kl. IV-VIII „Polska - moja Ojczyzna”. Tegoroczne hasło Konkursu:  „Wielcy Polacy” zgromadziło 23 uczestników. Konkurs recytatorski ma za zadanie odkrywanie i rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów oraz uwrażliwianie ich na słowo poetyckiego. Ważnym celem Konkursu „Polska - moja Ojczyzna jest także popularyzacja wśród uczniów poezji ukazującej naszą Ojczyznę, piękno jej kultury, historii, tradycji i przyrody. Bohaterami tegorocznej edycji Konkursu, wpisującego się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, byli Wielcy Polacy - ludzie zasłużeni dla naszej Ojczyzny. Uczestnicy Konkursu przywołali z niepamięci Tych, którzy przez wieki tworzyli wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Pojawiły się wiersze o:  Mikołaju Koperniku, Tadeuszu Kościuszce, Emilii Plater, Fryderyku Chopinie, Janie Matejce, Żwirce i Wigurze, Józefie Piłsudskim, Januszu Korczaku, papieżu Janie Pawle II i księdzu Jerzym Popiełuszce. Nie zabrakło też utworów poetyckich poświęconych bohaterom zbiorowym – naszym władcom, żołnierzom z Westerplatte i Żołnierzom Wyklętym. Uczestnicy Konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-V i kl. VI-VIII. Jury w składzie: pani Dyrektor – Katarzyna Osieleniec-Moszczyńska, pani wicedyrektor M. Młodożeniak, pani M. Derda i pani T. Izworska oceniało przygotowane recytacje, uwzględniając takie kryteria jak: dobór tekstu - zgodność tematu z hasłem konkursu; pamięciowe opanowanie; dykcja i kultura słowa; interpretacja tekstu; ogólny wyraz artystyczny.
Laureaci i Wyróżnieni w Konkursie

W kategorii klas IV-V:
I miejsce – Zuzanna Jaworska – kl. 4a
II miejsce – Lilianna Więcek – kl. 5c
III miejsce – Maja Kubiak – kl. 5a

Wyróżnienia: Sebastian Kotarba – kl. 4a, Maria Siwiec – kl. 4a, Agnieszka Sterna – kl. 5c
W kategorii klas VI-VIII:
I miejsce – Maja Lewandowska  – kl. 6b i Amelia Iwańska – kl. 8b
II miejsce – Piotr Choptowy – kl. 6b
III miejsce – Natalia Krauze – kl. 8b                      
Wszystkim Uczestnikom Konkursu dziękujemy za duchową ucztę i patriotyczny wymiar p
iątkowego spotkania z poezją, a Laureatom gratulujemy! 

Spotkanie w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego / 15.10.2018

W dniu 15.10.2018r. uczniowie naszej szkoły - pod opieką Pani Ilony Kadys - nauczyciela języka włoskiego udali się na spotkanie do Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkanie pt.: „Petersburg - Wenecja Północy”. Temat spotkania był inspirujący z dwóch powodów:
- po pierwsze uczniowie uczą się j. włoskiego, a Wenecja to miasto włoskie,
- po drugie ciekawość skierowana na miasto, które zostało porównane do Wenecji, a oddalone jest od niej o ponad 8000 km.
Pani dr Dorota Drużyłowska - organizatorka tego wydarzenia, wprowadziła nas w klimat miasta, kraju i kontynentu, na którym położony jest Petersburg. Bardzo interesująco opowiedziała o historii założenia miasta, które jest prawie równolatkiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie wytłumaczyła jakim alfabetem posługują się tamtejsi mieszkańcy. Każdy z uczestników mógł spróbować pisanie cyrylicą, co sprawiło im wiele radości i uśmiechu. Studentki, które odbyły staż na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym przedstawiły prezentację multimedialną na temat miasta oraz wytłumaczyły, dlaczego jest nazywane Wenecją Północy. Na zakończenie pani dr Dorota Drużyłowska poczęstowała wszystkich charakterystycznymi cukierkami dla omawianego miejsca. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, a pisanie cyrylicą i otwierane mosty najbardziej się spodobały.

Stypendium dla Mai Lewandowskiej / 11.10.2018 r.

Maja Lewandowska uczennica klasy 6b otrzymała sty­pen­dium w ra­mach „Wrocławskiego programu wspierania uzdolnionych – PROMOVERE TALENTA” w roku szkolnym 2018/2019.

O tym zaszczytnym wyróżnieniu dla Mai poinformowała pani dyrektor szkoły wszystkich uczniów i nauczycieli podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 11.10.2018 r.

Bardzo się wszyscy cieszymy z sukcesu naszej uczennicy i serdeczne gratulujemy sukcesu!

Dzień Nauczyciela / 11.10.2018

W dniu 11 października 2018 r. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani A. Jarmundowicz, Pani A. Chajec i Pani L. Zapaśnik przygotował okolicznościowe spotkanie uczniów z nauczycielami - było miło, humorystycznie i wesoło.

III Wrocławskim Kongresie Naukowym Dzieci i Młodzieży / 10.10.2018

W dniu 10 października 2018 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbył się III Wrocławski Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży. Uczennice z naszej szkoły - A. Iwańska, J. Miąsik, O. Hertmanowska, M. Lewandowska, M. Murawska oraz A. Olejnik - zaprezentowały Edukacyjny Projekt Badawczy pod hasłem: „Czyste powietrze w zawieszeniu”, który otrzymały II miejsce. Opiekunem projektu była Pani A. Wójcik i pani U. Kopaczek. Wystąpieniu naszych uczennic „kibicowała” Pani dyrektor
K. Osieleniec-Moszczyńska.

FESTYN RODZINNY / 22.09.2018

XXI SZKOLNY FESTYN RODZINNY w Szkole Podstawowej nr 73 im. Generała Władysława Andersa pod hasłem: „100 – lecie NIEPODLEGŁOŚCI – 100% DOBREJ ZABAWY”

DZIEŃ SYBIRAKA / 18.09.2018

Uczniowie Naszej Szkoły z kl. IV-VIII wraz z nauczycielami oraz Panią dyrektor K. Osieleniec-Moszczyńską wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Sybiraka, które odbyły się w dniu 18.09.2018 r. na placu Strzelecki. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem bp Jacka Kicińskiego, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Uczniowie Naszej Szkoły zachowali się godnie i z dużą powagą uczestniczyli w żywej lekcji historii.

Obchody Dnia Sybiraka / 17.09.2018

W dniu 17.09.2018 Pani dyrektor K. Osieleniec-Moszczyńska uczestniczyła wraz z pocztem sztandarowym w obchodach Dnia Sybiraka, których organizatorem był Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu we współpracy z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru. Uroczystości odbyły się w Sali Koncertowej Polskiego Radia. Podczas uroczystości Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu Eugeniusz Kuszka wręczył Pani Dyrektor pamiątkowy medale 30-lecia reaktywacji Związku Sybiraków.

Katowice / 14.09.2018

14 września 2018 r. - udział delegacji uczniów i nauczycieli w uroczystości związanej  z obchodami ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ zorganizowanej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji  w Katowicach w ramach współpracy  Szkoły   z wrocławskim środowiskiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Golgota Wschodu - 9.09.2018

W niedzielę  9 września 2018 r. poczet sztandarowy pod opieką Pani E. Żołyńskiej, Pani T. Izworskiej oraz Pani I. Kadys uczestniczył w Eucharystii w Ceremoniale Wojskowym w intencji Ojczyzny upamiętniającą ofiary faszyzmu i reżimu komunistycznego w 79 rocznice najazdu wojsk radzieckich na Polskę. Msza  św. odbyła się w parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Wittiga gdzie znajduje się Sanktuarium Golgoty Wschodu.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO / 3.09.2018

W dniu 3 września 2018 r. uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019. Uczniów, rodziców oraz nauczycieli serdecznie przywitała dyrektor Naszej Szkoły Pani Katarzyna Osieleniec - Moszczyńska. Okolicznościowy apel został przygotowany przez uczniów klas piątych pod opieką p. K. Tomali-Ciastoch, p. M. Paduch, p. J. Belki oraz p. L. Zapaśnik, która przygotowała oprawę muzyczną.

Obchody wybuchu II wojny światowej / 1.09.2018

W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej poczet sztandarowy Naszej Szkoły oddał hołd Bohaterom na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Grabiszyńskiej.

« 2 z 2 »