"SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"
Szkoła w OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"
w roku 2008 i 2009 zdobyła nagrodę  5ooo zł
- za najlepsze programy na Dolnym ¦l±sku.

Warszawa - odbiór nagród za projekt "Szkoła bez przemocy"
- 19 marzec 2008

 - 14 styczeń 2009

Redaktor Anna Gabińska

W dolno¶l±skich szkołach będzie bezpieczniej. Pomożemy im jeszcze lepiej zwalczać przemoc. Aż dziesięć szkół z Dolnego ¦l±ska dostanie po 5 tysięcy złotych na przygotowane przez siebie projekty walki z agresj± w ramach naszego programu Szkoła bez przemocy. W całej Polsce pod względem liczby wyróżnionych szkół wyprzedził nas tylko Górny ¦l±sk.
Na konkurs grantowy programu społecznego Szkoła bez przemocy przyszło z całego kraju aż 900 projektów, najwięcej wła¶nie z Dolnego i Górnego ¦l±ska

Rado¶ć zapanowała również w Szkole Podstawowej nr 73 we Wrocławiu. Autorka projektu to Urszula Kopaczek, nauczycielka informatyki i techniki. Mimo trwaj±cych ferii, przyszła do szkoły spotkać się z nami. Zaprosiła też kilku uczniów.
- Pieni±dze przeznaczymy na materiały plastyczne, nagrody w konkursach, wycieczki do muzeum - wylicza jednym tchem. - I jeszcze gry terapeutyczne, wycieczki weekendowe za miasto, zorganizowanie Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i potrzeby Klubu Połykaczy Żaby. W szkole, jak w każdej, s± dzieci, które maj± problem z agresj± i przemoc±.
W mojej klasie jest dziewczynka, której zmarła mama - opowiada Marta Wojtczak z kl. VI. - S± dni, że jest wesoła, ale czasem chciałaby wszystkich pobić. Wiemy, że jest jej ciężko. Ćwiczymy, więc cierpliwo¶ć - tłumaczy Marta. Urszula Kopaczek chce, by dzieci na zajęciach plastycznych rysowały, jak się czuj±, żeby potem pokazać to szkolnemu pedagogowi. W marcu swoj± działalno¶ć rozpocznie Klub Połykaczy Żab. Będzie gotowanie różnych potraw i szukanie ciekawych zak±tków we Wrocławiu. - Nie ma mowy o udkach żaby - ¶mieje się nauczycielka. - Chodzi o trening zastępowania agresji pozytywnym działaniem. Wyszli¶my od powiedzenia
o przykro¶ci, że trzeba tę żabę zje¶ć. Będziemy się uczyli, jak negatywne wrażenie odreagować pozytywnie. Projekt mógł napisać uczeń, nauczyciel lub rodzic w jednym z pięciu zagadnień: kultura i sztuka, tolerancja i integracja, mój region, edukacja z internetem i sport. Fundatorem grantów w wysoko¶ci 400 tys. zł jest Fundacja Grupy TP. Fundacja jest obok wydawnictwa Polskapresse i Mediów Regionalnych organizatorem programu społecznego "Szkoła bez przemocy".

Redaktor Anna Gabińska
Wrocławscy uczniowie będ± pomagali innym. Otrzymali na ten cel 5 tysięcy złotych grantu. "Dobro to więcej niż wiedza, dobro to czyn" - to tytuł najlepszego projektu, jaki wpłyn±ł z Wrocławia na konkurs prowadzony w ramach programu naszej gazety "Szkoła bez przemocy". Przysłała go Szkoła Podstawowa nr 73 z ul. Glinianej. Na realizację swoich pomysłów uczniowie i nauczyciele dostan± grant w wysoko¶ci 5 tys. zł. W ¶rodę podczas uroczystej gali w Belwederze w Warszawie odebrała go nauczycielka Urszula Kopaczek. Towarzyszyła jej Zuzanna Wynalek z kl. IVb, szefowa dopiero co utworzonego szkolnego Klubu Wolontariatu. Na konkurs wpłynęło tysi±c propozycji z całej Polski. Nagrody dostało osiemdziesi±t. Klub Wolontariatu w SP nr 73 będzie działał do czerwca. Uczniowie zamierzaj± m.in. zbierać pieni±dze na naukę swoich kolegów ze szkoły i przedszkola w miejscowo¶ci Mansa w afrykańskiej Zambii. W ramach Ligi Klas maj± też pomagać słabszym w nauce rówie¶nikom.
Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Polska-Gazeta Wrocławska" wraz z Fundacj± Grupy TP.

Szkolny FESTYN pod hasłem: „DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY" /2008


Szkolny FESTYN "Dzień szkoły bez przemocy" / 2009



Działania „Klubu połykaczy żab”

Dzień "Szkoły bez przemocy"

 


To ¶więto tych wszystkich, którzy nie s± obojętni na przemoc i agresję. To ¶więto szkół, które maj± pomysły na skuteczne przeciwdziałanie tym zjawiskom i wiedz± jak pracować ze swoimi uczniami.

Ponieważ Szkoła Podstawowa nr 73 im. Generała Andersa we Wrocławiu aktywnie wł±cza się w tę szczytn± akcję, a w bież±cym roku jej projekt walki z agresj± został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie grantowym, będ±cym głównym elementem programu społecznego „Szkoła bez przemocy,,, jako jedyna szkoła publiczna we Wrocławiu otrzymała tę nagrodę.
Głównymi założeniami konkursu było zaktywizowanie społeczno¶ci szkolnej do planowania działań zapobiegaj±cych przemocy i agresji. W ramach tego projektu podjęto szereg działań. Miedzy innymi w każdej klasie powołany został "Rzecznik Praw Ucznia", wdrożono program "Nie - dla wulgaryzmów", przeprowadzono Międzyszkolny Przegl±d Piosenki Dziecięcej oraz Konkurs Literacko-Graficzny „Ja i moja rodzina”. Jednym z elementów tych działań jest również organizowanie Międzyszkolnych Pikników Integracyjnych jak również spotkań uczniów z przedstawicielami służb mundurowych.
Funkcjonariusze celni z Wydziału Zwalczania Przestępczo¶ci wrocławskiej Izby Celnej zawsze chętnie wł±czaj± się do takich akcji.
Nasza prewencja i działania edukacyjne prowadzone w¶ród dzieci i młodzieży w szkołach to też działania pro-społeczne, i propozycja walki m.in. z patologi± narkotykow±. Szkoły bardzo często zwracaj± się do Dyrektora wrocławskiej Izby Celnej z pro¶b± o przeprowadzenie pogadanek na temat zagrożeń, które mog± wyst±pić na terenie szkoły lub na szkolnych boiskach. W trakcie wczorajszego pikniku w dniu 5 czerwca, zaprezentowali¶my jak szkolimy nasze psy służbowe        i jak bezbłędnie potrafi± one wskazać ukryte narkotyki.
Nasza przyjazna labradorka Dora pomimo ogromnego upału dzielnie towarzyszyła dzieciom w zabawach. Każdy też chciał posiedzieć chociaż przez chwilę za kierownic± samochodu służbowego w prawdziwej czapce celnika i zrobić sobie pami±tkowe zdjęcie. Dzieci brały też udział w zorganizowanym przez nas konkursie plastycznym na temat "Jak wygl±da praca celnika".
Na znak, że z rosn±c± w szkołach fal± agresji można sobie jednak ¶wietnie poradzić chociażby dzięki takim akcjom jak ta, o godzinie 12.00 setki czerwonych balonów symbolizuj±cych przemoc, został wypuszczone w niebo.


Debata ogólnopolska

Debata „Szkoła dla społeczno¶ci - społeczno¶ć dla szkoły" odbędzie się 29 kwietnia 2009, o godz. 11.00 w Pałacu Staszica w Warszawie. Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowane zostan± wyniki tegorocznego badania poziomu m.in. przemocy i agresji, zrealizowanego w prawie 200 polskich szkołach przez firmę badawcz± MillwardBrown SMG/KRC. Po raz pierwszy do r±k czytelników trafi również publikacja „Raport roczny 2009", w której będzie można znaleĽć wyniki badań, opisy dobrych praktyk oraz rekomendacje ekspertów współpracuj±cych z Programem. W drugiej czę¶ci spotkania odbędzie się panel dyskusyjny „Samorz±dy lokalne i szkoły - współpraca w zakresie przeciwdziałania przemocy". W dyskusji udział wezm± przedstawiciele ¶rodowiska naukowego, szkolnictwa, władz samorz±dowych i mediów. W¶ród zaproszonych go¶ci s±: Katarzyna Osieleniec-Moszczyńska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 73 we Wrocławiu, Stanisław Bubin - zastępca redaktora naczelnego, „Polska Dziennik Zachodni", Dorota Zastocka - kierownik Referatu Organizacji Szkół UM Białegostoku, prof. Janusz Czapiński - psycholog społeczny, prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Czemierowska-Koruba - psycholog oraz przedstawiciele Rady Programu „Szkoła bez przemocy"